ماهیان زیبا و زینتی آکواریومی

نحوه پرورش ونگهداری ماهیان آکواریومی

قبل از خرید ماهی به نکات زیر دقت کنید :

بعداز شفاف شدن آکواریوم , میتونید به خرید ماهی اقدام کنید ! اما قبل از هرچیز باید بدونید که

چه نوع ماهی ای رو میخواهید نگهداری کنین . برای خریدماهی نکات مهمی رو باید در نظر بگیرید :

برای دانستن نکات فوق روی ادامه مطلب کلیک کنید .


هرگز از ماهی فروشیهای کثیف یا بی اعتبار ماهی نخرید .

 -ماهی هایی رو انتخاب کنید که با هم سازگاری داشته باشن چه از نظر همزیستی

و چه از نظر نحوه پرورش و تغذیه و خصوصیات رفتاری . برای نمونه نمیتونیدماهی گوشتخوار بخرید و در کنار ماهی گیاه خوار قرار بدید . و یا ماهی کمتحرک بخرید و در کنار ماهی های پر تحرک و مهاجم قرار بدین . ماهی سرد آبیبخرید و در کنار ماهی های آب گرم قرار بدین . ماهی ریز رو در کنار ماهیهای خیلی درشت قرار بدین .

ماهی ای رو انتخاب کنید که بیمار نباشه ! ماهی های بیمار روی بدنشون لکههای سفید بصورت نقطه های ریز دیده میشه و یا تنشون زخمی هست و لکه های سرخداره و یا چشم و پولک هاشون میتونه پف کرده و مات باشه و از همه مهمتر کمتحرک باشن و باله هاشون جمع باشه و کف آکواریوم بخوابن و دم و باله هایشنا رشته رشته و از هم جدا و خورده شده باشه ! اینها مشخصات عمومی ماهیبیماره که باید خیلی دقت کنید . ماهی سالم سرحال و فعاله و باله های شنا شکاملن باز هستن و با اشاره دست سریع عکس العمل نشون میدن و رنگ شفافی داره .


-
لازمه ماهی ای رو که میخرید در مورد نوع غذا و دمای آب و سازگاریش با ماهیهای دیگه از فروشنده حتمن سوال کنید و بعد اقدام به خرید بکنید !! گاهیماهی ها خیلی زیبا هستن اما نگهداری اونها فقط یکروز بیشتر نیست چون شرایطنگهداریشون مشکله و سریع میمیرن . پس جدا از زیبایی به توانایی خودتون درنگهداری از ماهی ها هم توجه کنید .
-
خرید ماهی های خیلی درشت در کنار ماهی های ریز توصیه نمیشه . اگر مایل بهخرید ماهی درشت هستین , 4 تا 6 عدد ماهی درشت کافیه ولی زیباترین حالتداشتن 10 تا 15 ماهی متوسطه و یا اگر مایل به خرید ماهی های ریز هستین , خوبه که اونها رو بصورت گروهی بخرید . یا همین طور ماهی های کم تحرک .
-
تشخیص نر و مادگی بیشتر ماهی ها امکان نداره و در سن کم ممکن نیست . مخصوصن ماهی های گوشتخوار کوچک . بهتره که اگر قصد پرورش این ماهی ها رودارین اونها رو بصورت گروهی خریداری کنید در دسته های 4 – 5 تایی تاخودشون جفت یابی کنن و از این نظر فروشنده رو مقصر ندونین .
-
در آکواریوم بزرگ بهتره ماهی های پر تحرک و گروهی رو نگهداری کنید تا ماهیهای ریز و کم تحرک . و بر عکس در آکواریوم کوچک بهتره ماهی های ریز روانتخاب کنید .
-
دقت کنید که هر نوع ماهی ای برای آکواریوم مناسب نیست و بعضی فروشندگان همفقط به فروش ماهی فکر میکنن نه به توانایی و تجربه شما برای نگهداری ماهی ! پس از خرید ماهی هایی که شناختی نسبت بهشون ندارین و یا نیازمندی هایزیاد و حرفه ای میخوان مثل ماهی های دیسکاس و نئون ها و جواهر ماهی ها وماهی های گوشتخوار و مخصوصا آب شور در ابتدای کار , خودداری کنید .


-
دقت کنید هیچ وقت از فروشنده ای که ماهی مرده و بیمار در بین ماهی هاشوجود داره ماهی نخرین . چون احتمال داره بیماری به آکواریوم شما هم منتقلبشه !
-
هرگز آبی رو که توی کیسه نایلونی حاوی ماهی هست و از فروشنده گرفتین رو درآکواریوم خالی نکنید . بهترین کار اینه که یک ظرف یا سطل آب داشته باشین و 24 ساعت قبل آب کنین و توی اون به اندازه 5 گرم نمک بریزین و کمی هم محلولمتیل بلو . وقتی ماهی رو از فروشنده میخرید و به منزل میارین , ماهی رو باتور بگیرین و توی این آب برای مدت یکساعت قرار بدین و در واقع قرنطینهکنین . و بعد با تور تمیز گرفته و به آکواریوم انتقال بدین . این عمل باعثمیشه اگر بیماری ای روی پوست یا همراه آب ماهی باشه , از بین بره و ماهیضد عفونی بشه و آکواریوم شما آلوده نشه .
-
موقع خرید گیاهان آکواریومی توی یک لیوان یکبار مصرف مقدار 5 گرم پرمنگناتپتاسیم که از داروخانه خریدین حل کنین . حالا گیاهانی که خریدین رو در سطلآب قرار بیدن و محلول پرمنگنات رو در سطل آب خالی کنید و 15 دقیقه صبرکنین تا کاملن ضد عفونی بشه و بعد زیر آب خوب بشورید و در آکواریوم بکارید !


-
هرگز گیاهان آکواریومی رو از جایی نخرین که روی گیاهان حلزون وجود داره . حلزون ها باعث میشن که سطح آکواریوم در مدت کوتاهی پوشیده از حلزون بشه وگیاهان رو میخورن و سوراخ سوراخ میکنن و تخم ماهی ها رو هم نابود میکنن . بهترین دارو برای حلزونها نمک طعام هست که اگر گیاهان رو برای 5 دقیقه درآب و نمک غلیظ قرار بدین , تمام حلزونها و تخم حلزونها رو نابود میکنه ! همینطور کسانیکه حلزون دارن و نمیدونن چطور از شرش راحت بشن ماسه هاشون روخوبه توی آب نمک غلیظ بخیسونن .


-
از انداختن حیوانات آبزی مثل لاک پشت های آبی , مارماهی , قورباغه و سمندرو خرچنگ و میگو در آکواریوم جدن خودداری کنید . این حیوانات انگل های خاصیدارن و گوشتخوارن و شدیدن مهاجم و آلودگی ایجاد میکنن و بهتره جدا نگهداریبشن در صورت تمایل

نوشته شده در شنبه هفتم مرداد ۱۳۹۱ساعت 0:10 توسط وحید |


آخرين مطالب
» عکس های بسیار زیبا از ماهی کپی
» ببر ماهی (قاتل کروکودیل)
» اطلاعات بسيار مفيد درباره ماهيهاي گوپي (پرورش ماهی گوپی)
» ماهی لوله ای
» ماهي پنگوسي باله بلند(گوشتخوار)
» سیچیلاید رنگین کمان (افرا)
» ماهي استروژن (خاویار)
» ماهی نایف
» کت فیش افریقایی
» ماهی تبرزینی
Design By : Pars Skin