ماهیان زیبا و زینتی آکواریومی

نحوه پرورش ونگهداری ماهیان آکواریومی

 

ماهي سورم

نام : سورم

نام علمی : Cichlasoma Severum

خانواد : Cichlidae

انواع : سورم طلایی ، سبز ، باله سرخ ، سر سرخ و ... .

 زیستگاه اصلی : رودخانه آمازون

خصوصیات فیزیکوشیمیایی : دما = 29- 23 درجه سانتیگراد – PH = 5.0-6.5

اندازه : تا 30 سانتی متر رشد می کند .

تانک مورد نیاز : حداقل 150 لیتر

تغذیه : انواع غذاهای خشک و زنده ( ماهی خوراک ، کرم قرمز و ... )

سورم یکی از گوشتخوارانی به شمار می رود که با بیش تر ماهی های موجود در طبقه ی خود سازگاری دارد ، ولی در مورد نگهداری آن چند نکته ی اساسی وجود دارد که در صورت رعایت نکردن این عوامل موجبات مرگ آنها فراهم می شود .

نکته ها :

1- حتماً باید در آب تانک سورم نمک وجود داشته باشد . ( به ازای هر 15 لیتر یک قاشق چایخوری )

2- در طی هفته ، یکبار دمای آب را تا 30 یا 32 درجهی سانتیگراد بالا ببرید تا از رشد انگل ایک ( سفیدک ) در آب جلوگیری شود .

3- در هر بار تعویض آب سورم به ازای هر 10 لیتر یک قطره محلول ضدعفونی و یک قطره محلول ضدقارچ در آب بریزید .

4- بهتر است در تانک سورم از شن کمتری استفاده کنید .

سورم ها به عوامل بیماری بسیار حساس بوده و به راحتی موجبات بیماری و مرگ آنها فراهم می شود که با رعایت نکات بالا ضریب امنیت جانیشان افزایش می یابد .

در موقع خرید آنها چندین بار به طور کامل بدن آنها را چک کنید تا اثری از انگل ایک ( سفیدک ) در انها مشاهده نشود . ( سفیدک شایع ترین  بیماری سورم ها می باشد . )

سورم ها با اسکار ها ، پیرانا ها ، دیسکاس ها ، آنجل ها و سایر ماهیان هم اندازه با خود سازگار هستند ولی در مورد نگهداری آنها با اسکار بهتر است اندازه ی سورم یک تا دو سانتی متر از اسکار بزرگتر باشد تا خطری آنها را تهدید نکند .

زندگی گیاهی : بهتر است در تانک آنها بیش تر از گیاهانی که استحکام بیش تری دارند استفاده شود تا سورم ها آنها را تکه تکه نکنند . ( گیاهیانی مثل کریپتون و سیوی )

دقت داشته باشید که حتماً باید در تانک آنها از پمپ و فیلتر مناسبی استفاده شود و وسایل تزئینی هر دو هفته یکبار به مدت 5 دقیقه در محلول ضد عفونی ( به ازای هر لیتر 2 قطره ) میکروب زدایی شوند .

سورم ها علاقه ی زیادی به زندگی در گروه دارند و بهتر است آنها را در گروه های 5 یا 6 تایی نگهداری کنید تا شادابی و زیبایی خود را از دست ندهند .

سعی کنید در تانک آنها از وسایل تزئینی کم حفره تری استفاده کنید تا در زمان ایجاد استرس در تانک ، به آنها خطری نرسد .

برای زیباسازی تانک آنها می توان از مرجان های بزرگ و چوب در تانک استفاده کرد که محیط طبیعی و زیبایی را برای آنها به وجود می آورد . 

اگر هم از سورم ها به خوبی نگهداری شود تا 10 سال عمر می کنند که محدوده سنی بالایی است.


 نحوه تکثیر سورم ها


نام : سورم

خصوصیات فیزیکوشیمیایی تکثیر : دما = 27 درجه سانتیگراد – PH = 5.0 – 5.5

تانک تکثیر : حداقل 100 لیتر

شرایط تانک : علاوه بر قرار دادن چند گیاه پهن برگ در تانک ، یک یا دو سنگ صاف و بزرگ در تانک قرار داده و به ازای هر 15 لیتر یک قاشق چایخوری نمک در آب بریزید .  


نحوه ی تشخیص جنسیت : خط ها و اشکال صورت نر بسیار بیش تر از ماده بوده ، ضمن اینکه چشمان ماده قرمز تر از نر می باشد .

 

نحوه ی تکثیر : بدست آوردن یک جفت سورم ، بسیار سخت تر از تکثیر آنهاست ، چرا که سورم ها خیلی سخت جفت می خورند ولی برای داشتن یک جفت سورم آماده تعدادی از آنها را به نسبت 4 به 3 ( نر به ماده ) در یک تانک قرار دهید ، تا خودشان جفت مورد نظر را تعیین کنند . اما هنگامی که با هم جفت می خورند باله ی زیرین نر کشیده می شود و لب ها را در هم قفل می کنند ؛ در بعضی موارد هم باله ها را به هم می کوبند و گوشه ای از شن ها را حفر می کنند . اما پس از دیدن چنین علائمی جفت مورد نظر را به تانک دیگر ( با شرایط گفته شده ) منتقل کنید تا در آن تخم ریزی کنند.

پس از تخم ریزی آنها ؛ دو حالت برای شما وجود دارد :

1- به آنها کاری نداشته و بگذارید خودشان از تخم ها و سپس از بچه ها مراقبت کرده که در چنین صورتی امکان خورده شدن تخم ها توسط والدین به دلیل اضطراب و یا بیماری تخم ها وجود دارد .

2- پس از جدا کردن جفت برای تخم ریزی یک تانک یا یک سطل بزرگ را پر از آب کرده تا کلر آن از بین برود . پس از تخم ریزی کامل سورم و کسب اطمینان از بارور شدن تخم ها سنگ حاوی تخم ها را به سطل یا تانک از قبل آماده کرده منتقل کنید و به ازای هر 4 لیتر یک قطره ضد عفونی در آب بریزید .

ضمن اینکه بهتر است یک سنگ هوا با فشار متوسط در آب باشد . ( می توانید به جای جدا کردن سنگ از تانک ؛ والدین را از تانک خارج کنید تا تخم ها در همان تانک باشند . )

پس از 72 ساعت تخم ها به نوزاد تبدیل می شوند که تا چند روز نیاز به تغذیه ندارند ، اما پس از اینکه آنها توانستند به تنهایی شنا کنند ، تغذیه ی آنها توسط شما آغاز می شود که بهترین غذا برای آنها تخم میگو و کاهوی جوشانده است . ( کاهو را 5 دقیقه در آب بجوشانید و سپس مقداری از آنرا برای بچه ها بریزید . )

 اینم چند تا عکس از تکثیر سورم


نوشته شده در یکشنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 21:48 توسط وحید |


آخرين مطالب
» عکس های بسیار زیبا از ماهی کپی
» ببر ماهی (قاتل کروکودیل)
» اطلاعات بسيار مفيد درباره ماهيهاي گوپي (پرورش ماهی گوپی)
» ماهی لوله ای
» ماهي پنگوسي باله بلند(گوشتخوار)
» سیچیلاید رنگین کمان (افرا)
» ماهي استروژن (خاویار)
» ماهی نایف
» کت فیش افریقایی
» ماهی تبرزینی
Design By : Pars Skin